Juanulloa aurantiacaJuanulloa aurantiaca je charakteristická svými voskovitými květy trubičkovitého tvaru, které mají světle oranžovou barvu a jsou složeny do hroznovitých květenství.
BOTANICKÝ NÁZEV:
Juanulloa aurantiaca.
POPIS:
Juanulloa aurantiaca je ve své kultuře pouze ojedinělým druhem. Je to věčně zelený keřík, vysoký kolem 1,5 metru, s kožovitými listy oválné formy, nasazenými na krátké řapíky, mají oválnou formu, jsou kožovité do 7 cm délky. Květy jsou voskovité, trubičkovitého tvaru, světle oranžové barvy, složeny v hroznovité květenství.
ČELEĎ:
Solanaceae, lilkovité.
PŮVOD:
Jižní Amerika.
TEPLOTA:
Juanulloa aurantiaca má v letním období ráda teplotu přiměřenou, ne vyšší než 20°C. V zimě ji udržujeme v chladnějších místnostech. Minimum je 13°C.
OSVĚTLENÍ:
Juanulloa aurantiaca patří mezi světlomilné rostliny. Velice dobře se jí daří na rozptýleném světle, s malým množstvím přímého slunce ráno a večer. Na jižních oknech je potřeba přistínění.
ZALÉVÁNÍ:
Juanulloa aurantiaca musí mít v průběhu růstu po celé období zeminu vlhkou. V zimě je zálivka omezená, zemina nesmí přeschnout.
HNOJENÍ:
Juanulloa aurantiaca se od května do září hnojí speciálními tekutými hnojivy pro kvetoucí pokojové rostliny. Přihnojuje se každé dva týdny.
VLHKOST VZDUCHU:
Juanulloa aurantiaca by měla v podmínkách u ústředního topení pravidelně a často rosena. Dobré je také postavit květináč na vlhký keramzit.
PŘESAZOVÁNÍ:
Juanulloa aurantiaca se přesazuje po 2 letech, vždy na jaře.
Doporučené složení zeminy: 2 díly hlinito-drnové zeminy, 2 díly prohnojené, 1 díl listovky, 1 díl písku. Dobrá drenáž je důležitá.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Juanulloa aurantiaca se během letního období rozmnožuje stébelnatými řízky. Pro lepší zakořenění je potřeba prohřátá půda.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Juanulloa aurantiaca bývá při velmi suchém vzduchu občas napadána sviluškou.
|