Křín (Crinum)

Křín (Crinum) je nádhernou rostlinou z Jižní Afriky, v jazyce Zulu se jí říká Umnduze.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Crinum.
POPIS:
Křín (Crinum) je nejčastěji pěstován jako Crinum moorei, spolu s jeho hybridem, s křínem dlouholistým, Crinum Paullea. Jeho vzhled je spojen především s jeho obrovským rozměry. I když jsou mezi zástupci tohoto rodu relativně malé rostliny, mnohé rostliny tvoří nepravý stonek z báze zelených listů, zakončený vějířem z listů. Nepravý stonek postupně přechází do prodloužené cibulky. Na rozdíl od ostatních rostlin této čeledi, nejsou mladé listy křínu ploché, ale jsou zkroucené do trubičky. Od momentu vytvoření květenství do jeho plného rozvinutí může uběhnout až 5 let! Pro zasazení vyberte tu největší nádobu, jakou najdete. Zalívejte uměřeně, lehce vysušujte půdu mezi zaléváním. Čím lepší je osvětlení, tím rychleji rostlina roste. Křín (Crinum) je v období růstu nutné často hnojit. Kvete koncem léta. Pro jeho stimulaci můžete v srpnu na 1 až 2 týdny snížit jeho zavlažování. Po květu zavlažování snižujeme, avšak nepřerušujeme, a teplotu snížíme na 5 až 7 °C. Bez období klidu rostlina znovu nevykvete. Rozmnožují se velkými dceřinými cibulkami. Některé se hodí pro pěstování ve velkých akváriích ve skleníku s jezírkem.
Bývá to především "Křín plovoucí", s plovoucími listy, dlouhými 1 metr a "Křín purpurový", jehož listy jsou kratší, asi 30 cm. Nakonec je třeba upozornit, že všechny části křínu obsahují toxickou látku "krinil", musíme si tedy po práci s touto rostlinou vždy a pečlivě umýt ruce. Kategoricky zakažte dětem odtrhávat lístky nebo je žvýkat.
ČELEĎ:
Amaryllidaceae, amarylkovité.
PŮVOD:
Jižní Afrika.
TEPLOTA:
Křín (Crinum) v období vegetace udržujte při optimální teplotě 17° až 20°C. V období klidu 8° až 10°C v suchém prostředí.
OSVĚTLENÍ:
Křín (Crinum) má rád jasné a rozptýlené světlo, před přímými slunečními paprsky ho však zastiňujte.
ZÁLIVKA:
Křín (Crinum) v době kvetení zaléváme hojně, zemina by měla být stále vlhká. Křín (Crinum), stejně jako všechny amaryllisy, jsou citlivé na přelití. V období klidu se zalévání téměř ukončí a zalévá se jen málo, aby masité kořeny nepřesychaly.
HNOJENÍ:
Křín (Crinum) hnojímě jednou za dva týdny tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. Řídíme se radami výrobce. Hnojení začínáme, když se objeví mladé lístky a končíme s uvadajícími posledními kvítky.
VLHKOST VZDUCHU:
Křín (Crinum) během léta periodicky rosíme a listy houbičkou potíráme vlažnou vodou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Křín (Crinum) přesazujeme v období klidu, průměrně jednou za 3 až 4 roky.
Doporučené složení zeminy: 2 díly hlinitodrnové, 1 díl listovky, 1 díl prohnojené zeminy, 1 díl rašeliny a 1 díl písku. Přidáme kousky dřevěného březového uhlí. Nádoby pro dospělé rostliny vybíráme co největší.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Křín (Crinum) se rozmnožuje dceřinnými cibulemi v létě. Při oddělování pozor na poškození kořenů cibulky. Řezy ošetříme roztlučeným dřevěným uhlím. Mladé rostliny pokvetou za 3 až 4 roky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Křín (Crinum) napadají škůdci a choroby jen velmi vzácně.
VAROVÁNÍ:
Obsahuje toxickou látku krinil.



 Foto / obrázky k článku  Křín

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Křín
Diskuze k článku
Křín
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Křín
Křín


Křín
Křín


Křín
Křín


Křín
Křín


Křín
Křín


Fotogalerie (7)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Křín, neváhejte a p...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Otýlie, zítra Zdislava