Échmea (Aechmea)

Bromeliovitá rostlina pocházející ze Střední a Jižní Ameriky. Prospívá jí umístění na východních a západních oknech.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Aechmea fasciata, Aechmea fulgens, Aechmea chantinii, Aechmea miniata, Aechmea caudata.
POPIS:
Je to broméliovitá rostlina. Velké množství těchto rostlin pochází ze střední a jižní Ameriky. Některé přebývají na vyschlých, polopropustných místech, druhé v deštivých tropických lesích. Velké množství broméliovitých rostlin jsou epifity, což znamená, že se přichytávají ke kmenům i větvím stromů krátkými, pevnými a silnými kořeny a napájejí se atmosferickými srážkami z rostlinného humusu, který je nahromaděn v trhlinách kůry. Někdy se bromeliovité rostliny potkávají i s pozemními rostlinami. Jejich listy se sbíhají do růžice díky kypření a pevnému stvolu. Tato růžice tvoří jakousi listovou cisternu, ze které rostlina přijímá vodu. Tento způsob uchovávání vláhy je velká vzácnost. Je málo rostlin může existovat, když jsou jejich rostoucí části stále zality vodou. Bílé šupinky na listech bromeliovitých rostlin připomínaji moučný poprašek, který má schopnost vstřebávat ze vzduchu vláhu. Neobyčejně dekorativní jsou květenství broméliovitých rostlin. Květy mnohých jsou krásně zabarvené. Květenství bývají nejrůznějších forem i velikostí, jsou to např. „bubnové prsty“, i květenství druhu kostrbatého (kopja) nebo přímého (meče), na silnějších nožkách se rozkládá vělký květ, který ve své růžici ukrývá malé metelky s kvítky. To vše se společně vypíná nad listovou cisternu. Život kvítků je krátký, pokud však rostlině zajistíme dostatek světla, květy nám rostlinku budou zdobit o poznání déle. U některých z těchto rostlin se po odkvětu objeví prostupující plody. Okolo ní se obyčejně objeví dceřinné růžice, které jsou důležité pro rozmnožování. Broméliovité rostliny dobře rostou na jasném rozptýleném světle v teplých podmínkách. Je nutné je málo zalévat a listové cisterny naplňovat svěží vodou regulovaně. Pro tyto rostliny se hodí zeminová směs s dobrou drenáží.
Doporučená směs zeminy: rašelinová zem, přidaný hrubý listový humus, drcená kůra, perlit nebo hrubozrnný písek.
V době aktivního růstu nesmíme zapomínat jej přihnojovat. Odnože od rodné rostliny je možné oddělovat pouze poté, co získá tvar růžice. Jinak je těžké je zakořenit.
Aechmea fasciata:
Je to typická broméliovitá rostlina s růžicí listů, jichž je v jedné růžici až 20 kusů, podlouhlého tvaru, zúžené a zaostřené ke konci listu. Délka listů je až 1 m, šířka kolem 5 až 8 cm, listy mají zubatý okraj. Bývají zelené se širokými stříbřitými či bílými pruhy.
Květenství je hlávkovitého tvaru, růžové až fialové barvy. V první polovině léta začíná rostlina kvést a kvete až do zimy.
Aechmea caudata:
Je to rostlina s rozvětveným květenstvím žlutých květů, které přecházejí až do fialoveho nádechu. Listy jsou soustředěny v růžici, jsou zelené barvy. Rozměry jsou stejné jako u předchozího druhu. Kvete na začátku léta.
Aechmea bracteata:
Rostlina s mohutnou růžicí listů. Jsou zelené, kožovité, o délce až do 1 m, o šířce 8 až 10 cm, s mohutnými bodlinkami po kraji listů. Květenství je vzpřímené, mohutné a střapaté. Kvete od konce jara do počátku léta.
Aechmea fulgens:
Rostlina s mohutnou růžicí listů o délce okolo 70 cm a šířce 5 až 8 cm. Listy jsou na vrchní straně zelené, na rubu purpurové. Květenství je rovné a střapaté, s růžovými lístky a světle červenými maličkými kvítky. Často se po odkvětu objevují plody, červené jahody.
ČELEDĎ:
Bromeliaceae, broméliovité.
PŮVOD:
Střední a Jižní Amerika.
TEPLOTA:
Vyhovující teplota v létě je 20 až 25°C, v zimě okolo 17 až 18°C, minimum je 16°C.
OSVĚTLENÍ:
Má ráda jasné a rozptýlené světlo, s malým množstvím přímého slunečního záření ráno a navečer. Dobře se jim daří na východních a západních oknech. Aechmea s tlustými listy (Aechmea fasciata atd.) mohou být na jižních oknech. Při velmi horkých dnech je však přistínění nutné.
ZÁLIVKA:
Zemina musí být po celý rok lehce vlhká. Na jaře i v létě plníme růžici vodou.
HNOJENÍ:
Přihnojení provádíme na jaře a v létě. Používáme speciální hnojivo pro broméliovité rostliny. Můžeme použít také hnojivo pro pokojové kvetoucí rostliny. Přihnojení provádíme 1x za 14 dnů.
VLHKOST VZDUCHU:
Aechmea potřebuje mírně vlhký vzduch asi o 60%. Pravidelně rosíme vlažnou měkkou vodou.
PŘESADBA:
Přesazujeme ji každý rok po odkvětu.
Doporučená směs zeminy: 1 díl lehké drnovky, 1 díl rašeliny, 1 díl listovky a 1 díl prohnojené zeminy s příměsí písku. Můžeme použít speciální směs zeminy pro broméliovité rostliny.
MNOŽENÍ:
Semeny a dceřinnými růžicemi - výhonky. Růžice oddělujeme, až když jsou velké asi 13 až 15 cm. Je obvyklé, že mladé rostlinky nám vykvetou až za rok či dva po jejich zasazení. Rostliny vypěstované ze semen začínají kvést za 3 až 4 roky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Příčnou bývá popálení sluncem a rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.
Hnědé špičky listů:
Nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch. V období léta se doporučuje rostlinu rosit.
Příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny:
U nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Hmyz:
Nebezpečné bývají puklice a vlnatí červci.


 Foto / obrázky k článku  Échmea

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Échmea
Diskuze k článku
Échmea
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2025 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Échmea
Échmea


Échmea
Échmea


Échmea
Échmea


Échmea
Échmea


Échmea
Échmea


Fotogalerie (7)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Échmea, neváhejte a...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Ingrid, zítra Otýlie